W roku szkolnym 2024/2025 dzieci z grup starszych biorą udział w projekcie edukacyjnym „Edukacja w ruchu”.

Projekt skierowany jest do dzieci z wrocławskich zerówekklas 1-3 i grup świetlicowych w szkole podstawowej oraz dwóch najstarszych roczników wychowania przedszkolnego.

Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, że do prawidłowego rozwoju, dzieci potrzebują co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie, codziennie, aby rozwijać się prawidłowo. Tymczasem wyniki wielu badań wskazują na to, że dzieci są niewystarczająco aktywne fizycznie, a statystyki dotyczące siedzącego stylu życia najmłodszych stale się pogarszają.

Dlatego tak ważne jest, by zadbać o ruch, który będzie towarzyszył im w ciągu całego dnia – również w czasie nauki.

Po trzech miesiącach pełnych wrażeń, zabawy i emocjonujących wyzwań w ramach projektu ,,Edukacja w ruchu” mamy niesamowitą wiadomość – Pszczółki i Zajączki znalazły się wśród 100 grup, które zakwalifikowały się do II etapu. Brawo !!! Gratulujemy !!!

Przed nami jeszcze więcej niesamowitych wyzwań i aktywności, którymi będziemy się z Wami dzielić w nadchodzących miesiącach. Nie możemy się doczekać, by wspólnie odkrywać kolejne możliwości:)

Ferie za nami, a więc zaczynamy kolejną przygodę z Akademią Krokieta i Lamy:)

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Angielski jest FUN-tastyczny

W roku szkolnym 2024/2025 nasze przedszkole otrzymało dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Przyznana dotacja została przeznaczona na zakup nowości czytelniczych literatury dziecięcej do biblioteki naszego przedszkola, zorganizowanie edukacyjnych warsztatów czytelniczych dla starszych grup oraz zakup nagród przyznawanych w konkursie czytelniczym.

„WITAMINKI” – Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe

W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa. Organizatorem projektu jest wydawnictwo Bliżej Przedszkola a honorowy patronat nad projektem objął Minister Zdrowia.

Cele projektu: 

  • promowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
  • zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa;
  • stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków;
  • oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi;
  • wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych
UŚMIECHNIĘTE DZIECI – SPOKOJNI RODZICE 
Program adaptacyjny dla dzieci 3 – letnich.
Adaptacja polega na przystosowaniu się jednostki lub grupy do funkcjonowania w zmienionym środowisku społecznym. Kiedy dziecko przekracza po raz pierwszy próg przedszkola, to rozpoczyna życie w dwóch środowiskach: rodzinnym i instytucjonalnym. Jest to jedna z najważniejszych chwil w dotychczasowym życiu dziecka.

Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne”

Program kierowany do dzieci przedszkolnych z grup 5- 6 latków.

Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy nt. rolnictwa ekologicznego oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych wśród dzieci.

Główne założenie programu:

  • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

więcej


Program „Czyste powietrze wokół nas”

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Program ma za zadanie:

  1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
  2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
  3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
  4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
  5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

więcej

CEL GŁÓWNY

Umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Poprawa sprawności krążeniowo – oddechowej poprzez zwiększenie poziomu wysiłków o umiarkowanej i średniej intensywności (wysiłek tlenowy) – redukcja ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Zwiększenie siły gorsetu mięśniowego służące kształtowaniu prawidłowej postawy ciała – redukcja ryzyka rozwoju chorób narządu ruchu.
Usprawnienie zmysłu kinestetycznego (propriocepcja) służąca poprawie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Poprawa zdolności motorycznych poprzez zwiększenie poziomu ćwiczeń ogólnousprawniających – kształtowanie możliwości ruchowych oraz redukcja ryzyka urazów.
Zwiększenie wiedzy dzieci na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem – kształtowanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie.
Zwiększenie kompetencji nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie pełnienia roli promotorów zdrowia.​
Zwiększenie prestiżu nauczycieli prowadzących zajęcia aktywności fizycznej w kontekście znaczenia ich pracy dla kształtowania kompetencji zdrowotnych młodego pokolenia.
Zwiększenie kompetencji rodziców i opiekunów dzieci dotyczących wychowania do zdrowia.

Założenia projektu

  • pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia
    wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne
  • niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu
  • uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia
  • kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców
  • wsparcie metodyczne nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wyposażenie ich w wartościowe materiały edukacyjne
  • wsparcie rodziców i opiekunów zaopatrując ich w narzędzie do rozmowy z dziećmi
  • nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności

O programie

“Mali Wspaniali” to program ogólnorozwojowy dla dzieci przedszkolnych, który został stworzony i wprowadzony do placówek w 2008 r. przez grupę pasjonatów oraz zawodników karate i tak jak większość początków, nasze też nie były łatwe. Wiele razy musieliśmy zweryfikować nasze plany, potknąć się, aby móc nauczyć się więcej i nabrać pokory. W 2008 rozpoczynaliśmy nasz program w pięciu przedszkolach, mając pod opieką 125 dzieci, nie śmieliśmy wówczas nawet marzyć o 1000 uczestnikach programu. Czas płynął, a program nabierał siły napędzany entuzjazmem ludźmi, którzy dobrowolnie dzielili się swoimi umiejętnościami i pasją, aby stworzyć wartość, którą Mali Wspaniali wprowadził do życia dzieci. Do zespołu dołączyli też profesorowie i doktorzy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz w Rzeszowie, którzy naukowo potwierdzili wartość projektu. Dzięki ich udziałowi rozpoczęliśmy badania efektywności projektu, odkrywając, że nasz program działa i skutkuje tym, że dzieci nie tylko rozwijają się fizycznie, ale także behawioralnie, kształtując umiejętności i motywację niezbędną do życia.

Kampania Rowerowy Maj

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Zajęcia z Krokietem i Lamą to połączenie edukacji, ruchu i rozrywki

Naszą misją jest tworzenie dzieciom wielu okazji do ruchu w ciągu dnia. Wierzymy, że ruch może być sposobem nauki, receptą na nudę, poprawę humoru i rozładowanie nadmiaru energii, a także narzędziem do wspólnej integracji. Aktywność fizyczna to coś więcej niż lekcje WF i gimnastyka!

więcej