Drodzy rodzice! W roku szkolnym 2022/2023 wznawiamy akcję MINIBOOKCROSSING PRZEDSZKOLA NR 4!

Co to jest Bookcrossing???

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.  Polega ona na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych lub miejscach
do tego celu specjalnie przeznaczonych, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Cel Bookcrossingu:

• Bookcrossing , czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania.

Skąd to się wzięło???

Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie
i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało już kilka milionów książek.

O uwolnieniu kolejnej książki z podaniem miejsca i godziny można się dowiedzieć ze strony www.bookcrossing.pl. Wystukując numer, można prześledzić jej dalszą drogę i sprawdzić, kto ją przechwycił. W dwa lata od wylansowania pomysłu niektóre książki zostały już uwolnione i przechwycone po kilkadziesiąt razy
i przewędrowały oceany, startując np. w Nowym Jorku, a lądując w Jokohamie.

„Każda książka jest potrzebna. Mamy w domu książki, które już nie mieszczą się na półkach, często stoją w drugim rzędzie, albo leżą w kartonach. Takie, z których wyrosły już nasze dzieci, dawno zostały przeczytane, do których nie będziemy już wracać. Zróbmy remanent w domowych księgozbiorach i uwolnijmy nasze książki. Przynieśmy je tym, którym będą one potrzebne.”

MINIBOOKCROSSING PRZEDSZKOLA NR 4

W tym roku szkolnym wznawiamy w naszym przedszkolu akcję tworzenia „minibookcrossingowych półeczek” z książkami dla dzieci. Zachęcamy Państwa do podzielenia się książkami, które, przeczytane często wielokrotnie, nie stanowią już atrakcji dla Państwa pociech, a innym dzieciom mogą sprawić jeszcze wiele radości.

Zasady akcji:

1. Książeczki przeznaczone do „uwolnienia” należy przekazać nauczycielkom w grupie.
  2. Książki przekazywane i wypożyczane są nieodpłatnie.
  3. Książki powinny być w dobrym stanie i należy dbać o nie podczas wypożyczenia.
  4. Po przeczytaniu książkę należy zwrócić na półeczkę.